25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία
Σεμινάριο διερευνητικής μάθησης στη γειτονική μας Σόφια.

Η διερευνητική μάθηση είναι η πιο σύγχρονη μορφή εκπαίδευσης, η οποία εστιάζει στις πολλαπλές δεξιότητες, πέρα από τις γνώσεις.

Η ΕΕΦ (Ένωση Ελλήνων Φυσικών) ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα των Βούλγαρων συναδέλφων και έστειλε αποστολή 25 ατόμων ( 20 μαθητές και 5 συνοδοί) για το πολύ ενδιαφέρον 3ήμερο σεμινάριο. Μεταξύ των οποίων και η Νάνσυ Δαλακούρα βραβευμένη μαθήτρια του ΑΞΙΟΝ.

Σε αυτό οι μαθητές μας γνώρισαν την επιστημονική μέθοδο, τις διαδικασίες και τον τρόπο προσέγγισης κάθε προβλήματος θετικών επιστημών.

Εξαιρετικά χρήσιμη εμπειρία για μαθητές και εκπαιδευτικούς.
Παράλληλα, είχαν την ευκαιρία να δουν τη μέθοδο επί του πρακτέου, καθώς δύο ελληνικές ομάδες έδωσαν αγώνες επιπέδου ΙΥΝΤ ( International Young Naturalists Tournament ) με ισάριθμες βουλγάρικες.

Στους αγώνες αυτούς οι Έλληνες κριτές είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν σημαντική εμπειρία ενόψει των επίσημων διεθνών αγώνων αλλά και να δώσουν πολύτιμες συμβουλές στους διαγωνιζόμενους.

Το σεμινάριο θα επαναληφθεί τον Απρίλιο του 2023.
#hellenicphysicalsociety
#iynthellas