25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία

Ε Δημοτικού - 12 Σεπτεμβρίου 2024

Kαλή σχολική χρονιά με υγεία και δημιουργικότητα!

Παρακαλώ πολύ διαβάστε τις παρακάτω διευκρινίσεις:

1. Πέρα από τα σχολικά είδη που αναγράφονται στην ιστοσελίδα του σχολείου και πρέπει να προμηθευτείτε, πρέπει ακόμα να αγοράσετε τα εξής βιβλία:
  • Θρησκευτικά Ε’ τάξης
  • Γλώσσα τετράδιο εργασιών β’ τεύχος
  • Φυσικά βιβλίο μαθητή
  • Φυσικά τετράδιο εργασιών
  • Ανθολόγιο (Ε’- ΣΤ’ τάξης)
  • Γραμματική (Ε’- ΣΤ’ τάξης)
  1. Για τα βιβλία των Μαθηματικών και των ξένων γλωσσών θα ενημερωθείτε σύντομα.
  2. Θα ήθελα να είστε προσεκτικοί και οργανωτικοί με τα πράγματα σας. Συγκεκριμένα:
  • Να ντύσετε τα βιβλία σας και να τα βάλετε τις ετικέτες που θα σας δώσω εγώ (μόνο σε αυτά που θα αγοράσετε θα βάλετε ετικέτες, τα υπόλοιπα θα έχουν)
  • Να κολλήσετε ετικέτες στα τετράδια και τους φακέλους σας.
  • Να τοποθετείτε τα φυλλάδια που θα σας δίνονται στον αντίστοιχο φάκελο.
  • Να έχετε ένα οργανωμένο κουτί στο ράφι σας και να αφήνετε σε αυτό οτιδήποτε δεν χρειάζεστε.
  • Να έχετε μια οργανωμένη σχολική τσάντα, βάζοντας καθημερινά σε αυτήν την κασετίνα σας, τα απαραίτητα τετράδια-φακέλους και τα απαραίτητα βιβλία βάσει του σχολικού προγράμματος (Μην κουβαλάτε περιττά πράγματα).
  1. Θα ήθελα να σας ενημερώσω από την αρχή ότι η Ε’ τάξη είναι μια απαιτητική τάξη που χρειάζεται προσπάθεια και οργάνωση. Γι’ αυτόν τον λόγο:
  • Να διαβάζετε και να κάνετε καθημερινά τα καθήκοντα σας.
  • Να μην αφήνετε κενά. Αν κάνετε κάποιο λάθος, αφού το έχουμε διευκρινίσει μαζί, θα πηγαίνετε στο σπίτι και θα το διορθώνετε (θα το μαθαίνετε σωστά).
  • Να με ρωτάτε οτιδήποτε δεν καταλαβαίνετε.
  • Να κάνετε μόνοι σας τα μαθήματα. Είστε πια μεγάλα παιδιά και θέλω να δω τη δική σας προσπάθεια. Γι΄αυτό θα πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί την ώρα του μαθήματος, έτσι ώστε μετά η δουλειά σας στο σπίτι να είναι εύκολη. Οι γονείς μπορούν απλά να συμβουλεύουν και να βοηθούν μόνο όποτε το χρειαστεί ο μαθητής. Δεν θέλω να βλέπω ασκήσεις λυμένες από τους γονείς.
  1. Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα θα δοθεί το συντομότερο δυνατόν.
  2. Αύριο να φέρετε:
  • το τετράδιο παραγωγής λόγου της Γλώσσας
  • το βιβλίο μαθητή της Ιστορίας
  1. Για οτιδήποτε χρειαστείτε το κινητό μου είναι 6953021361 και το mail μου theofanikarakasidou@gmail.com

Γερμανικά

• Για το μάθημα των γερμανικών θα χρειαστούν 2 τετράδια, ένα κόκκινο και ένα πράσινο. Αν τα τετράδια από την προηγούμενη χρονιά δεν έχουν ολοκληρωθεί να φέρετε αυτά