25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία

Ε Δημοτικού - 13 Σεπτεμβρίου 2024

• Κάναμε επαναληπτικές ασκήσεις (φυλλάδιο) για να εισαχθούμε ομαλά στην Ε’ τάξη.

Ιστορία

• Βιβλίο Μαθητή σελ. 4-11: Ανάγνωση και συζήτηση για το τι πρόκειται να διδαχθούμε φέτος στην Ιστορία.
  • Μοιράστηκε φυλλάδιο για το πως πρέπει οι μαθητές να διαβάζουν το μάθημα της Ιστορίας.

Hello, Good morning song

Drama game: Catch it

Wonder Tales activities

• Να κάνετε από το φυλλάδιο τις ασκήσεις 4, 6

• Να κάνετε από το φυλλάδιο την άσκηση 1

Ιστορία

• Πολύ καλή ανάγνωση του φυλλαδίου που μοιράστηκε “Πως πρέπει οι μαθητές να διαβάζουν το μάθημα της Ιστορίας”.

Παρακαλώ πολύ διαβάστε τις παρακάτω διευκρινίσεις:

1. Δόθηκε εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Τη Δευτέρα να φέρετε κανονικά τα βιβλία.
  2. Δόθηκε υπεύθυνη δήλωση συγκατάθεσης για δημοσιοποίηση οπτικοακουστικού υλικού. Παρακαλώ πολύ να τις επιστρέψετε υπογεγραμμένες.
  3. Πέρα από τα σχολικά είδη που αναγράφονται στην ιστοσελίδα του σχολείου και πρέπει να προμηθευτείτε, πρέπει ακόμα να αγοράσετε τα εξής βιβλία:
  • Θρησκευτικά Ε’ τάξης
  • Γλώσσα τετράδιο εργασιών β’ τεύχος
  • Φυσικά βιβλίο μαθητή
  • Φυσικά τετράδιο εργασιών
  • Ανθολόγιο (Ε’- ΣΤ’ τάξης)
  • Γραμματική (Ε’- ΣΤ’ τάξης)
  1. Για τα βιβλία των Μαθηματικών και των ξένων γλωσσών θα ενημερωθείτε σύντομα.
  2. Για τα βιβλία των Αγγλικών παρακαλώ πολύ να διαβάσετε το email το οποίο σας έχει σταλεί.  Από τετράδια θα χρειαστούμε 1 κόκκινο, 1 πράσινο
  3. Θα ήθελα να είστε προσεκτικοί και οργανωτικοί με τα πράγματα σας. Συγκεκριμένα:
  • Να ντύσετε τα βιβλία σας και να τα βάλετε τις ετικέτες που θα σας δώσω εγώ (μόνο σε αυτά που θα αγοράσετε θα βάλετε ετικέτες, τα υπόλοιπα θα έχουν)
  • Να κολλήσετε ετικέτες στα τετράδια και τους φακέλους σας.
  • Να τοποθετείτε τα φυλλάδια που θα σας δίνονται στον αντίστοιχο φάκελο.
  • Να έχετε ένα οργανωμένο κουτί στο ράφι σας και να αφήνετε σε αυτό οτιδήποτε δεν χρειάζεστε.
  • Να έχετε μια οργανωμένη σχολική τσάντα, βάζοντας καθημερινά σε αυτήν την κασετίνα σας, τα απαραίτητα τετράδια-φακέλους και τα απαραίτητα βιβλία βάση του σχολικού προγράμματος (Μην κουβαλάτε περιττά πράγματα).
  1. Θα ήθελα να σας ενημερώσω από την αρχή ότι η Ε’ τάξη είναι μια απαιτητική τάξη που χρειάζεται προσπάθεια και οργάνωση. Γι’ αυτόν τον λόγο:
  • Να διαβάζετε και να κάνετε καθημερινά τα καθήκοντα σας.
  • Να μην αφήνετε κενά. Αν κάνετε κάποιο λάθος, αφού το έχουμε διευκρινίσει μαζί, θα πηγαίνετε στο σπίτι και θα το διορθώνετε (θα το μαθαίνετε σωστά).
  • Να με ρωτάτε οτιδήποτε δεν καταλαβαίνετε.
  • Να κάνετε μόνοι σας τα μαθήματα. Είστε πια μεγάλα παιδιά και θέλω να δω τη δική σας προσπάθεια. Γι΄αυτό θα πρέπει να είστε πολύ προσεκτικοί την ώρα του μαθήματος, έτσι ώστε μετά η δουλειά σας στο σπίτι να είναι εύκολη. Οι γονείς μπορούν απλά να συμβουλεύουν και να βοηθούν μόνο όποτε το χρειαστεί ο μαθητής. Δεν θέλω να βλέπω ασκήσεις λυμένες από τους γονείς.

1. Για τα βιβλία των Αγγλικών παρακαλώ πολύ να διαβάσετε το email το οποίο σας έχει σταλεί.  Από τετράδια θα χρειαστούμε 1 κόκκινο, 1 πράσινο