25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία

Α Δημοτικού - 15 Οκτωβρίου 2024

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία και κάναμε ανάγνωση.
  • Βιβλίο Μαθητή: «Τάσος , το σαλιγκάρι» σελ.30-31
  • Τετράδιο Εργασιών: σελ.24-25
  • Τετράδιο Πρώτης Γραφής: Σ, σ, ς , σαλάτα

• Βιβλίο Μαθητή:  Κεφάλαιο 12:  Σύγκριση αριθμών. Τα σύμβολα =,  > και <

Πριν ξεκινήσουμε τις ασκήσεις του βιβλίου κάναμε ένα μικρό ταξίδι στον βυθό της θάλασσας.

Τα παιδιά γνώρισαν την μπλε φάλαινα καθώς και κάποια μικρά ψαράκια που μας επισκέφθηκαν στην τάξη.  Την  φάλαινα την έφτιαξα με χαρτόνι και σχεδίασα  τα χαρακτηριστικά της και από τις δυο πλευρές ώστε το στόμα να λειτουργεί και για τα δυο σύμβολα της ανισότητας ( < > ) .

Η φάλαινα είναι λαίμαργη και για αυτό τη βοηθούσαμε να επιλέξει κάθε φορά τα περισσότερα  ψαράκια  για να χορτάσει.  Κολλούσα έναν αριθμό ψαριών από τη μια πλευρά  και έναν άλλο από την άλλη. Καταγράφαμε το πλήθος τους και το συγκρίναμε χρησιμοποιώντας τη φάλαινα ως χάρακα. Το αποτύπωμα που άφηνε το στόμα της στον πίνακα δεν ήταν άλλο από τα σύμβολα της ανισότητας ( < > )
Όταν τα ψαράκια ήταν ίσα και στις δύο πλευρές η φάλαινα γύριζε και μας κοίταζε προβληματισμένη κάνοντας με το στόμα της το =.

Έγιναν αναλυτικά παραδείγματα στον πίνακα και στο πράσινο τετράδιο. Μετά συνεχίσαμε με τις ασκήσεις του βιβλίου.

Για να βοηθήσουμε τα παιδιά με τις ασκήσεις μπορούμε να ρωτάμε:

1.Ποιον αριθμό τρώει η φάλαινα; Τον μεγαλύτερο!

ή

2. Η μυτούλα τσιμπάει το μικρό.

• Αντιγραφή 4 φορές: Σ,  σ , ς , σαλάτα , το όνομά μας.
  • Ανάγνωση τις μπλε χρωματισμένες προτάσεις από το Βιβλίο Μαθητή (σελ.30).

• Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Μοιράστηκαν τα ποιήματα για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου.  Είναι κολλημένα στο μπλε  τετράδιο αντιγραφής στην τελευταία σελίδα.

Αύριο, Τετάρτη, 16/10, θα παρακολουθήσουμε ημερίδα για την υγιεινή διατροφή. Θα ακολουθήσει πικνίκ. Μην ξεχάσετε τα υγιεινά σνακ σας και την κουβερτούλα.  Από βιβλία να έχετε μαζί σας: τον φάκελο των Μαθηματικών, τον φάκελο και τα τετράδια της Γλώσσας.

Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις για την εκδρομή μας την Δευτέρα 21/10.