25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία

Α Δημοτικού - 16 Οκτωβρίου 2024

• Γράψαμε γνωστή ορθογραφία και κάναμε ανάγνωση (από το βιβλίο μου).
  • Φυλλάδιο «Τάσος , το σαλιγκάρι ( Σ σ ς ) »

• Μοιράστηκε το corpus«2η ενότητα Πρόσθεση και Ανάλυση αριθμών μέχρι το 5» ( corpus = Φυλλάδια ΑΞΙΟΝ) και κάναμε τις σελίδες 1-4.

• Το γράμμα Σ σ ς μας δυσκόλεψε λίγο για αυτό και αύριο θα έχουμε την ίδια ορθογραφία ( Σ, σ, ς, σαλάτα).

• Ολοκληρώθηκε στην τάξη.

Σημαντικά

Δήλωση και κόστος εκδρομής:

Μοιράστηκαν υπεύθυνες δηλώσεις για την εκδρομή μας την Δευτέρα 21/10 στο ΚΕΠΕΑ ΦΙΛΙΠΠΩΝ.

Παρακαλώ να επιστραφούν  υπογεγραμμένες και με 7 ευρώ (ακριβώς) από όσους πρόκειται να συμμετέχουν. Όσοι δεν θα συμμετέχετε στην εκδρομή, παρακαλώ να με ενημερώσετε!

Ποιήματα για τη σχολική γιορτή

Μοιράστηκαν τα ποιήματα για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Παρακαλώ να γίνονται πρόβες καθημερινά!

Σήμερα Τετάρτη, 16/10, παρακολουθήσαμε ημερίδα για την υγιεινή διατροφή. Ακολουθήσε πικνίκ με υγιεινά σνακ.

Για το μάθημα γυμναστικής

Καθημερινά οι μαθητές να φορούν αντηλιακό, να έχουν το καπέλο τους, λαστιχάκι για τα μαλλιά , μία αλλαξιά και αρκετό νερό.