25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία

Corpus παραγωγής λόγου σελ. 10 και 12

ΒΜ σελ. 142

ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ 11/6:

1. Αντιγραφή (5 φ) και Ορθογραφία:

Σήμερα έφαγα μακαρόνια με κιμά.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Οι μαθητές θα γράφουν πλέον μόνοι τους την αντιγραφή τους στο μπλε τετράδιο και θα την μαθαίνουν για ορθογραφία απέξω !

2. Corpus Ανάγνωσης κείμενο 5

3. Να κλίνετε σε όλα τα πρόσωπα τα ρήματα: εγώ ψεκάζω και εγώ ψέκασα

Σημαντικά!!!

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ:

ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ 6/6  Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΤΗΣ Α ΤΑΞΗΣ ΘΑ ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ΕΚΤΑΚΤΩΣ. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΠΕΤΡΙΝΑ ΜΠΑΓΚΗ.

ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΤΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ: 6951813031.  ΕΧΕΙ ΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΝΑΓΚΗ.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ:

• Αύριο, οι μαθητές θα προσέλθουν στις 07:45 στον χώρο απέναντι από το γήπεδο του Α.Ο.Ξ από όπου θα γίνει η αναχώρηση με λεωφορεία του σχολείου. Να φορούν και να έχουν μαζί τους αθλητικά παπούτσια, καπέλο, αντηλιακό λίγα χρήματα για πιθανή αγορά από το κυλικείο της κατασκήνωσης και κάτι απλό για πρωινό.

• Όσοι επιθυμούν θα κολυμπήσουν στην ελεγχόμενη θαλάσσια περιοχή της κατασκήνωσης με την επίβλεψη των δασκάλων. Για το λόγο αυτό θα πρέπει να έχουν μία τσάντα με τα θαλασσινά τους (μαγιό, σαγιονάρες, πετσέτα, αντηλιακό, μπρατσάκια κ.τ.λ).

• Νωρίς το απόγευμα τα λεωφορεία θα φέρουν όλους τους μαθητές απέναντι από το γήπεδο του Α.Ο.Ξ απ’ όπου θα τους παραλάβουν οι γονείς τους στις 17:00 περίπου. Παρακαλούμε τους γονείς και κηδεμόνες να περιμένουν τα παιδιά τους.

Παρασκευή 7/6 και Δευτέρα 10/6 δεν έχουμε σχολείο, λόγω των εκλογών.

Σημειώσεις

• Σήμερα επιστράφηκαν τα μαξιλάρια των μαθητών και από εβδομάδα θα πάρουν και τα υπόλοιπα.

• Την Παρασκευή 14/6 το απόγευμα στις 7 θα πραγματοποιεί η σχολική μας γιορτή.

• Παρακαλώ την Τρίτη 14/6 να φέρετε τα Μαθηματικά σας.

Να περάσετε υπέροχα !!!