25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία
Χρυσό βραβείο στα Education Leaders Awards

• Νέα

Eίναι κάθε χρόνο ένα έξοχο γεγονός, μια ανάδειξη και επιβράβευση της δημιουργίας των σχολείων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών σε όλους τους τομείς, από όλη την Ελλάδα.

Τα Education Leaders Awards ένας θεσμός που βραβεύει την καινοτομία, τη δημιουργία, την ανθρωπιά, και το πάθος στην εκπαίδευση.

Αυτή είναι η Ελλάδα που δημιουργεί ένα φωτεινό μέλλον!

Χρυσό βραβείο για τρίτη φορά στο ΑΞΙΟΝ για το project  SciBridges | Επιστημονικές Γέφυρες με εμπνευστή και δημιουργό Νάνσυ Δαλακούρα.

Τι είναι το SciBridges:

Το SciBridges είναι εγχείρημα του σχολείου ΑΞΙΟΝ με στόχο την εξάπλωση της επιστημονικής γνώσης διεθνώς μέσω των μαθητών.

Ξεκίνησε από την ανάγκη ουσιαστικής συμμετοχής ομάδων μαθητών σε διαγωνισμούς φυσικών επιστημών διεθνούς και υψηλού επιπέδου.

Έχει τη μορφή ενός διεθνούς εκπαιδευτικού μη κερδοσκοπικού οργανισμού, αρχικώς με δώδεκα παραρτήματα παγκοσμίως που έχει εκατοντάδες υποστηρικτές, και περισσότερους από 60 εθελοντές σε πάνω από 10 χώρες.

Το SciBridges εκπαιδεύει, ενθαρρύνει, και ενώνει ανθρώπους από όλες τις γωνιές του πλανήτη.