25410 81130 / Ξάνθη / Επικοινωνία
Το Αμερικανικό απολυτήριο Λυκείου του Columbia School τώρα και στο ΑΞΙΟΝ

• Νέα

Το Αμερικανικό απολυτήριο Λυκείου US Dual Diploma του Columbia School τώρα και στην Ελλάδα μέσα από επιλεγμένα σχολεία.

Το ΑΞΙΟΝ, στη Ξάνθη, σε συνεργασία με το Λύκειο Columbia School των ΗΠΑ και υπό την αιγίδα του Αμερικανικού Παιδαγωγικού Ινστιτούτου COGNIA, επιλέχτηκε μαζί με κορυφαία σχολεία της χώρας, να προσφέρει από τη σχολική χρονιά 2024-25 και το US Dual Diploma, απολυτήριο Αμερικανικού Λυκείου, παράλληλα με το Ελληνικό Απολυτήριο.

Το πρόγραμμα μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές απο την Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.

Το πρόγραμμα προσφέρει στους μαθητές την ευκαιρία να αποκτήσουν απολυτήριο Λυκείου παράλληλα με το ελληνικό, ολοκληρώνοντας έναν κύκλο 10 μαθημάτων και αναγνωρίζοντας τα 30 μαθήματα του Ελληνικού Λυκείου (η απόκτηση Αμερικανικού Απολυτηρίου Λυκείου απαιτεί 40 μαθήματα).

Παρέχει εξατομικευμένη προσέγγιση για κάθε μαθητή,  ευελιξία στην παρακολούθηση των μαθημάτων, επαγγελματικό προσανατολισμό από ειδικούς στις ΗΠΑ, και εισαγωγή σε συνεργαζόμενα πανεπιστήμια, διευρύνοντας τις επιλογές των μαθητών!

Γιατί ένας μαθητής να το επιλέξει;

• Νέοι ορίζοντες σπουδών

Τα μαθήματα έχουν σχεδιαστεί για να προετοιμάσουν τους μαθητές για τις μελλοντικές τους σπουδές και να ενισχύσουν τις γνώσεις τους σε διάφορους τομείς, ενώ παράλληλα πληρούν όλα τα κριτήρια και τις πιστοποιήσεις των παιδαγωγικών ινστιτούτων σε ΗΠΑ και ΕΕ.

• Εγγύηση εισαγωγής σε πανεπιστήμια

Οι μαθητές που θα αποκτήσουν απολυτήριο US Dual Diploma παράλληλα με το ελληνικό, έχουν τη δυνατότητα εγγύησης – εξασφάλισης εισαγωγής σε ένα από τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια μας, διευρύνοντας έτσι τις επιλογές τους.

• Εξατομικευμένη προσέγγιση

Αρχικά, όλα ξεκινούν με την ανάλυση του προφίλ του μαθητή, αξιολογείται το επίπεδο γνώσης της αγγλικής γλώσσας και στη συνέχεια δημιουργούμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, καταλήγοντας στη στρατηγική για την εισαγωγή σε πανεπιστήμια.

• Ανάπτυξη Διεθνών Σχέσεων, καινοτομία.

Οι διεθνείς μαθητικές ομάδες του Columbia School φέρνουν σε επαφή μαθητές από όλο τον κόσμο που έχουν κοινά ενδιαφέροντα. Με τη συνεργασία μεταξύ μαθητών από διαφορετικές χώρες, δημιουργούνται διεθνείς φιλίες από όλον το κόσμο και ευκαιρίες νέων στόχων.

• Ευελιξία χρόνου παρακολούθησης

Ο μαθητής έχει τη δυνατότητα να ολοκληρώσει το πρόγραμμα σε 2, 3 ή περισσότερα χρόνια, καθώς μπορεί να επιλέξει πόσα μαθήματα θα παρακολουθήσει ανά έτος μέσα από ευέλικτα μικρά τμήματα και διαδικτυακά.

• Επαγγελματικός προσανατολισμός

Κάθε μαθητής έχει στη διάθεση του μια ολοκληρωμένη ομάδα ειδικών επαγγελματιών από τις ΗΠΑ επαγγελματιών που τον υποστηρίζουν σε κάθε βήμα της πορείας του και από την αρχή εώς το τέλος του κύκλου μαθημάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να κατεβάσετε εδώ το ενημερωτικό υλικό και να επισκεφθείτε το link.