Τα σχολεία ΑΞΙΟΝ τιμούν τους καλούς μαθητές

panoramic

Τα Σχολεία «ΑΞΙΟΝ» από την πρώτη χρονιά λειτουργίας τους, καθιέρωσαν ένα πρόγραμμα υποτροφιών για άριστους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Σκοπός του Προγράμματος είναι να προσφέρει τη δυνατότητα, να σπουδάζουν στα Σχολεία «ΑΞΙΟΝ» παιδιά τα οποία δυσκολεύονται για οικονομικούς λόγους να εγγραφούν, αν και το αξίζουν.

ypotrofiesΑπό την εφαρμογή του προγράμματος μέχρι τώρα 20 αριστούχοι μαθητές φοιτούν στα Σχολεία ΑΞΙΟΝ και τιμούν τις υπηρεσίες που τους προσφέρονται.

Τους ευχαριστούμε για την συμμετοχή τους

Στα πλαίσια λοιπόν του προγράμματος αυτού προκηρύσσονται και φέτος 12 συνολικά υποτροφίες, 6 για το Γυμνάσιο και 6 για το Λύκειο οι οποίες είναι:

• 2+2 υποτροφίες 75% επί των διδάκτρων
  • 2+2 υποτροφίες 50% επί των διδάκτρων
  • 2+2 υποτροφίες 30% επί των διδάκτρων

Απαραίτητες προϋποθέσεις για την λήψη της υποτροφίας είναι η κοσμιοτάτη διαγωγή και η άριστη μέχρι τώρα επίδοση.
Δικαίωμα υποβολής αιτήσεων στο πρόγραμμα έχουν όλοι οι μαθητές-μαθήτριες που δε φοιτούν στα Σχολεία “ΑΞΙΟΝ”. Εξαιρούνται επίσης οι μαθητές των οποίων οι γονείς ανήκουν στο προσωπικό των Σχολείων.

Οι υποτροφίες ισχύουν μέχρι την αποφοίτηση του μαθητή ή της μαθήτριας από την αντίστοιχη βαθμίδα και εφόσον διατηρούν την άριστη επίδοση και διαγωγή τους.

Οι υποψήφιοι καλούνται να:

1. Συμπληρώσουν το ειδικό έντυπο συμμετοχής που υπάρχει στη γραμματεία των Σχολείων, μέχρι την Παρασκευή 9 Μαΐου 2014.
  2. Συμμετάσχουν σε γραπτές εξετάσεις στα μαθηματικά, νεοελληνική γλώσσα και αγγλικά, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 17 Μαΐου 2014. (Το πρόγραμμα θα ανακοινωθεί εγκαίρως.)
  3. Παρουσιαστούν σε προσωπική συνέντευξη – συζήτηση που θα πραγματοποιηθεί μετά τις γραπτές εξετάσεις με τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων.

Για περισσότερες πληροφορίες και για τις σχετικές ημερομηνίες, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με την γραμματεία των Σχολείων στα τηλέφωνα: 2541081130 – 2541081520
Υπεύθυνος του προγράμματος Μαυρίδης Ανέστης.

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

• Οι αιτήσεις και τα συνυποβαλλόμενα από τους γονείς στοιχεία, έγγραφα και δικαιολογητικά στο πλαίσιο του Προγράμματος Υποτροφιών αποτελούν «ευαίσθητα» προσωπικά δεδομένα και η χρήση τους γίνεται με γνώμονα τον αυστηρά εμπιστευτικό χαρακτήρα τους.
  • Σε κάθε περίπτωση, οι αποφάσεις της Επιτροπής είναι τελεσίδικες και απόρρητες. Γνωστοποιούνται από την Γραμματεία μόνο στην οικογένεια του υποψήφιου.
  • Για παιδαγωγικούς λόγους, η πολιτική μας είναι να μη γνωστοποιείται στους μαθητές, κατά τη διάρκεια της φοιτήσεώς τους, ότι τυγχάνουν υποτροφίας. Η γνωστοποίηση αυτή γίνεται στην οικογένεια των μαθητών.

Η εξεταστέα ύλη θα είναι της τάξης στην οποία φοιτούν οι υποψήφιοι κατά τη σχολική χρονιά 2013-2014.