Υποτροφίες 2016 στα σχολεία ΑΞΙΟΝ: Γιατί οι άριστοι… το αξίζουν

Axion-ypotrofies-201617Ο καθιερωμένος θεσμός των υποτροφιών στα σχολεία ΑΞΙΟΝ συνεχίζεται και φέτος.

Σκοπός του είναι να δοθεί η δυνατότητα να φοιτήσουν στα σχολεία ΑΞΙΟΝ, μαθητές που επιθυμούν, το αξίζουν αλλά εμποδίζονται από οικονομικούς παράγοντες.

Το πρόγραμμα αφορά μαθητές Γυμνασίου ή Λυκείου που ΔΕΝ φοιτούν ήδη στο ΑΞΙΟΝ.

Προκηρύσσονται και φέτος 12 συνολικά υποτροφίες, 6 για μαθητές Γυμνασίου και 6 Λυκείου οι οποίες είναι;

• 3+3 υποτροφίες 75% επί των διδάκτρων και
  • 3+3 υποτροφίες 50% επί των διδάκτρων

Κάθε υποτροφία ισχύει για όλα τα έτη της φοίτησης του μαθητή/μαθήτριας στην αντίστοιχη βαθμίδα και εφόσον συνεχίζει την άριστη επίδοση και άψογη διαγωγή.

Απαραίτητες προϋποθέσεις:

• Διαγωγή κοσμιοτάτη και άριστη μέχρι τώρα επίδοση.
  • Γραπτές εξετάσεις στη Ν. Γλώσσα στα Μαθηματικά και στα Αγγλικά που θα γίνουν το Σάββατο 16 Απριλίου 2016, ώρα 10πμ.

Η εξεταστέα ύλη σε κάθε μάθημα είναι αυτή που έχει διδαχθεί ο μαθητής στη τάξη που ήδη φοιτά.

Οι αποφάσεις της επιτροπή επιλογής είναι τελεσίδικες και απόρρητες και γνωστοποιούνται μόνο στην οικογένεια του μαθητή.

Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή:

• συμπληρώνοντας τη φόρμα συμμετοχής,
  • στα τηλέφωνα του σχολείου: 25410 81130/81520 ή
  • στέλνοντας e-mail με τα στοιχεία του παιδιού στο info@axion.edu.gr και θέμα Υποτροφίες 2016.

Υπεύθυνοι:

Προγράμματος