Η Γ’ Δημοτικού σε μονάδα ανακύκλωσης μετάλλου

Η Γ’ Δημοτικού του σχολείου μας υλοποιεί στην Ευέλικτη Ζώνη περιβαλλοντικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την «ανακύκλωση».

Στα πλαίσια των δράσεων του «βιωματικού σχολείου»  οι μικροί μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να επισκεφθούν μονάδα ανακύκλωσης μετάλλων, ώστε να παρακολουθήσουν από κοντά και να κατανοήσουν καλύτερα όσα έμαθαν στην τάξη.

Ο κ. Μουμτζάκης μας ξενάγησε στους χώρους όπου με πολλή προσοχή διαχωρίζονται τα ανακυκλώσιμα μέρη ηλεκτρικών συσκευών, αυτοκινήτων και άλλων μεταλλικών αντικειμένων, ώστε να ανακυκλωθούν και να επαναχρησιμοποιηθούν. Μάλιστα, τα παιδιά συμμετείχαν ενεργά στη διαδικασία, δείχνοντας έντονο ενδιαφέρον.

Ευχαριστούμε την εταιρία SCRAP για τη φιλοξενία και συνεχίζουμε την προσπάθεια εντός και εκτός σχολείου, καθώς η ανακύκλωση αποτελεί, εκτός των άλλων, δείγμα πολιτισμού.