ΑΞΙΟΝ: Μάρτιος, ο μήνας των διαγωνισμών

• Νέα

kangaroo1

Με την έλευση του 2014, αρχίζουμε σιγά-σιγά να προετοιμαζόμαστε για μια σειρά διαγωνισμών στους οποίους συμμετέχουμε είτε ομαδικά ως σχολείο, είτε ατομικά με κάποιους από τους μαθητές μας.

FIRST LEGO LEAGUE: 8-9 Μαρτίου, Θεσσαλονίκη

Πρόκειται για τον ελληνικό τελικό του παγκόσμιου διαγωνισμού FLL2014. Ο διαγωνισμός συνδυάζει τη ρομποτική, μέσω ορισμένων σετ της εταιρίας LEGO, με την ομαδική εργασία. Το σχολείο μας λαμβάνει μέρος με μια ομάδα 10 παιδιών που φοιτούν από την Δ΄ Δημοτικού έως την Α΄ Γυμνασίου.

“ΚΑΓΚΟΥΡΟ”, μαθηματικός διαγωνισμός: Σάββατο 22 Μαρτίου 2014, 9.00πμ, ΑΞΙΟΝ

Το ΑΞΙΟΝ αποτελεί σταθερά τα τελευταία χρόνια το εξεταστικό κέντρο του μαθηματικού διαγωνισμού “Καγκουρό” στην περιοχή τα Θράκης και της Ανατολικής Μακεδονίας.

18ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “ΛΥΣΙΑΣ”, ΑΞΙΟΝ

Πρόκειται για έναν πρωτότυπο διαγωνισμό γνώσεων που διεξάγεται μέσω διαδικτύου. Η αρχική φάση διαρκεί από τις 21 Φεβρουαρίου έως τις 21 Μαρτίου. Όσοι περάσουν στην τελική φάση θα διαγωνιστούν σε κάποιο εξεταστικό κέντρο σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί σύντομα. Το ΑΞΙΟΝ είναι εξεταστικό κέντρο του διαγωνισμού για τρίτη χρονιά φέτος.